Dlaczego papuga się puszy?

Papuga się puszy — termoregulacja
Puszenie piór to podstawowy ptasi mechanizm chroniący przed nadmierną utratą ciepła. Puchowe pióra ptaków stanowią doskonały materiał termoizolacyjny. Papugi pusząc pióra, zyskują dodatkową warstwę izolacyjną. Między piórami gromadzi się powietrze, które chroni przed startami ciepła w zimne dni. Co to znaczy, gdy papuga się puszy? Puszenie piór przez papugę bardzo często jest reakcją na niską temperaturę otoczenia i świadczy o tym, że papudze po prostu jest zimno. Na ogół wystarczy więc nieco podnieść temperaturę w pomieszczeniu, by papuga znów poczuła się w pełni komfortowo.
Stroszenie piór przez papugę – przygotowanie do snu
Recepta na udany sen? Większość osób pewnie odpowiedziałaby, że wygodna pozycja i ciepły kocyk. Choć papugi śpią w nieco inny sposób niż my, o komforcie ich wypoczynku decydują podobne czynniki. Gdy więc papugi szykują się do snu, zwykle stroszą pióra, chowają jedną łapkę, a często również odwracają głowę i układają ją w piórach. Takie działania zapewniają im właściwą temperaturę i wygodę w czasie snu.
Puszenie piór przez papugę – komunikacja
Papugi puszą pióra również w celach komunikacyjnych. Puszenie piór u papug nie jest jednak sygnałem jednoznacznym. W zależności od sytuacji i towarzyszących jej innych komunikatów niewerbalnych może świadczyć o ekscytacji, radości, ale też złości czy frustracji. Raptowne puszenie piór przez papugę najczęściej jest oznaką pobudzenia i zainteresowania. Występuje, gdy papuga widzi swojego opiekuna po długiej rozłące, zauważy nieznany obiekt w otoczeniu, oczekuje na wypuszczanie z klatki czy otrzymanie upragnionego smakołyku.
Puszenie piór na określonych partiach ciała może być także swoistym zaproszeniem do czułej interakcji i głaskania. Papugi stroszą swoje pióra również w czasie rytuałów godowych. Puszenie piór zwiększa papuzią atrakcyjność i przyciąga uwagę płci przeciwnej. Często towarzyszą mu dziwaczne pozy i trele. Czasami stroszenie piór u papug stanowi także reakcję obronną. Gdy ptaki stykają się z drapieżnikiem (np. kotem) lub nieznaną osobą, z reguły próbują odstraszyć potencjalnego wroga. Starają się wtedy wyglądać na większe i groźniejsze niż są w rzeczywistości. Puszenie piór pomaga im wizualnie znacznie powiększyć swoje rozmiary.
Napuszona papuga – choroba
Choć stroszenie piór przez papugę najczęściej nie jest niczym niepokojącym, zdarza się, że stanowi pierwszy widoczny zwiastun choroby. Warto jednak pamiętać, że puszenie piór sygnalizujące problemy zdrowotne bardzo rzadko występuje jako jedyny sygnał. Zwykle towarzyszą mu inne niepokojące objawy. Po czym poznać, że papuga jest chora? Jeśli papuga przez cały dzień siedzi napuszona na żerdzi, a na dodatek jest apatyczna, niechętna do aktywności czy spożywania posiłków, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem weterynarii.