Jaka klatka dla papugi będzie najlepsza?

Do Twojego domu wkrótce wprowadzi się nowy pierzasty lokator? Kompletowanie wyprawki dla papugi z pewnością powinieneś rozpocząć od zakupu odpowiedniej klatki. Ptasie mieszkanko musi być nie tylko wystarczająco duże, ale również przytulne i bezpieczne. Sprawdź, jaką klatkę dla papugi wybrać. 
 

Jak duża powinna być klatka dla papugi?

Nie ulega wątpliwości, że wielkość klatki dla papugi to jeden z najważniejszych czynników wpływających na komfort życia pierzastego pupila w warunkach domowych. Im większa będzie klatka, tym większa będzie przestrzeń do codziennej aktywności papugi. W obszernym lokum łatwiej jest stworzyć dla skrzydlatego towarzysza urozmaicone środowisko życiowe, imitujące jego naturalne siedlisko.
 
Przyjmuje się, że minimalna długość klatki dla papugi powinna wynosić 1,5-2 × rozpiętości skrzydeł ptaka. Taki rozmiar klatki jest niezbędny, by papuga mogła prezentować w swoim mieszkanku podstawowe zachowania komfortowe (m.in. rozpościeranie skrzydeł) i wykonywać krótkie loty. W dużym uproszczeniu można więc przyjąć, że klatka dla papużki falistej musi mieć przynajmniej 60 cm długości, a klatka dla nimfy: 100 cm długości.

Przy określaniu optymalnej wielkości klatki dla papugi trzeba jednak brać pod uwagę także inne czynniki. Ptaki, które uwielbiają latać (np. rozelle), dużo lepiej będą czuły się w dużej wolierze niż w standardowej metalowej klatce. Z kolei w przypadku szczególnie inteligentnych gatunków ptaków trzeba zadbać o dużą liczbę zabawek i akcesoriów, które mogą znacznie zmniejszyć przestrzeń wewnątrz klatki. Jeżeli planujesz utrzymywać papugi w parach lub grupach, musisz zakupić większą klatkę, w której ptaki znajdą przestrzeń tylko dla siebie. 

Warto pamiętać, że nawet największa klatka nie może być miejscem, w którym papuga przebywa przez cały czas. Dla utrzymania pierzastego pupila w dobrej kondycji psychicznej i fizycznej niezbędne jest jego regularne wypuszczanie z klatki.

Klatka dla papugi — kształt

Dla papug duże znaczenie ma nie tylko rozmiar klatki, ale również jej kształt. Ptaki najbardziej komfortowo czują się w klatkach poziomych. W takich mieszkankach mają możliwość wykonywania krótkich lotów, przez co są bardziej skore do aktywności. Dodatkowo w poziomych klatkach dla ptaków łatwiej jest rozmieścić wszystkie akcesoria w taki sposób, by pierzaste zwierzaki nie zanieczyszczały ich odchodami. Klatki dla papug prostokątne rekomendowane są zwłaszcza dla gatunków o aktywności naziemnej (np. nimf), które lubią nie tylko latać, ale również spacerować. Zupełnie nieodpowiednie dla papug są za to klatki okrągłe — nie mają one narożników, przez co lękliwe ptaki mogą czuć się w nich stale zagrożone.

Jaką klatkę wybrać dla papugi?

Przy wyborze klatki dla papugi warto zwrócić uwagę na położenie prętów i odstępy między nimi. Pręty w klatce powinny być usytuowane poziomo — dzięki temu ptak będzie mógł się po nich wspinać. Odległość między szczebelkami musi być dostosowana do wielkości ptaków. Dla małych papug powinna wynosić około 1,3 cm, dla średnich: 1,4-1,6 cm, a dla dużych: 1,9-2,5 cm.

Dobra klatka dla papugi powinna zapewniać opiekunowi łatwy dostęp do pierzastego zwierzaka. Warto więc zdecydować się na model z dużymi drzwiczkami. Należy sprawdzić, czy ptasie mieszkanko ma dodatkowe drzwiczki boczne — często można zamontować w nich basenik, co jest bardzo wygodnym rozwiązaniem. W zachowaniu porządku wokół papuziego lokum z pewnością pomoże głęboka kuweta, która zapobiega wysypywaniu się ściółki. Sprzątanie stanie się też łatwiejsze, jeśli klatka papugi będzie wyposażona w wysuwane półki.

Jak urządzić klatkę dla papugi?

Masz już idealną klatkę dla swojego pierzastego pupila? Świetnie, teraz możesz przystąpić do zakupu odpowiednich akcesoriów. Do podstawowego wyposażenia klatki dla papug należą:
  • drewniane żerdzie,
  • bawełniane sznury,
  • zabawki (m.in. huśtawki, dzwonki, liczydła, zabawki interaktywne),
  • miseczki na pokarm,
  • poidełka,
  • drabinki i akcesoria do wspinaczki,
  • baseniki kąpielowe.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aranżowaniu środowiska dla papug, przeczytaj książkę: „Co mówią papugi? Pierzasta psychologia w pigułce”.

Gdzie ustawić klatkę papugi?

Zastanawiasz się, gdzie ustawić klatkę dla papugi? Aby Twój pierzasty ulubieniec czuł się w swoim mieszkanku bezpiecznie, klatkę powinieneś umieścić z dala od niepokojących bodźców. Lepiej więc nie stawiać jej przy oknie ani przy drzwiach. Ważne jest także odpowiednie umiejscowienie klatki względem ściany. Papuzie lokum nie może stać na otwartej przestrzeni — przynajmniej z jednej strony powinno przylegać do ściany
 
By uchronić papugę przed problemami zdrowotnymi, jej klatki nie należy stawiać w kuchni, łazience, w pobliżu kaloryfera i telewizora ani w przeciągach. Oswojone papugi lubią spędzać czas z ludźmi, co również warto uwzględnić przy wyborze lokalizacji ich mieszkanka. W pomieszczeniu, gdzie praktycznie nikt nie przebywa przez cały dzień, z pewnością nie będą czuły się zbyt dobrze. Nieśmiałe papugi mogą jednak nie odnaleźć się w pokoju gościnnym czy dziecięcym, gdzie panuje wzmożony ruch i hałas.