Gdzie papugi lubią być głaskane?
Czuły dotyk może czynić cuda. Bliskość fizyczna pozwala wyrażać uczucia, daje poczucie akceptacji, łagodzi stres, redukuje ból. Również w życiu papug dotyk odgrywa bardzo ważną rolę. Głaskanie papugi może być świetnym sposobem na pogłębienie relacji z pierzastym pupilem. Nie każdy dotyk jest jednak dobrze odbierany przez skrzydlatych podopiecznych. Gdzie papugi lubią być głaskane?
Rola dotyku w życiu papug
Papugi to zwierzęta wrażliwe na bodźce dotykowe. Jednym z najważniejszych papuzich zachowań o znaczeniu pielęgnacyjnym i społecznym jest wzajemne czyszczenie piór (ang. allopreening). Najczęściej na taką bliskość pozwalają sobie papugi tworzące parę. Wzajemna pielęgnacja upierzenia pozwala papugom utrzymać w należytym porządku pióra, które znajdują się poza zasięgiem ich własnych dziobów. Jednocześnie pomaga w usuwaniu pasożytów.
Czyszczenie piór partnera może być również wyrazem ptasiej miłości i sposobem na pogłębienie łączącej papugi więzi. Często występuje jako element zalotów. Dodatkowo wzajemną pielęgnację piór można zaobserwować w grupach dzikich ptaków po walkach terytorialnych. Podejrzewa się, że zachowanie to może być więc formą rozładowania stresu czy łagodzenia konfliktów.
Gdzie głaskać papugę?
W naturze papugi czyszczą sobie nawzajem pióra, których nie mogą same dosięgnąć. Z tego powodu skrzydlaci podopieczni wykazują silną preferencję do dotykania właśnie w tych okolicach. Papugi lubią być głaskane zwłaszcza na czubku głowy, w okolicach dzioba i karku. Niektóre ptaki lubią ponadto dotyk stóp. Głaskanie papugi w innych miejscach nie jest ogólnie zalecane, choć niektóre ptaki mogą mieć indywidualne preferencje dotyczące kontaktu dotykowego. Należy unikać dotykania papugi w okolicach grzbietu, skrzydeł czy ogona – głaskanie w tych rejonach może stymulować ptaki do zachowań seksualnych.
Po czym poznać, że papuga chce być głaskana?
Papugi zwykle same sygnalizują swoją ochotę na pieszczoty. O tym, że papuga chce być pogłaskana, najczęściej świadczy pochylanie głowy. Ptaki, które potrzebują czułości, mogą same próbować inicjować kontakt (np. podchodzić do ręki opiekuna). Jeśli natomiast papuga odwraca głowę, cofa się lub dziobie, gdy próbujesz jej dotknąć, to jednoznaczny sygnał, że nie chce być głaskana. Nie próbuj więc jej zmuszać do kontaktu. Być może potrzebuje więcej czasu, aby Ci zaufać.
Jak głaskać papugę?
Papugę trzeba głaskać delikatnie i powoli. Dotyk ma przypominać czułe muskanie piór przez ptasiego partnera. Przy głaskaniu papugi należy unikać szybkich i gwałtownych ruchów ręki i całego ciała, które mogłyby przestraszyć pierzastego pieszczocha. Dodatkowo warto przemawiać do papugi łagodnym głosem.
Problemy behawioralne u papug związane z niewłaściwym dotykiem
Chociaż głaskanie papugi może sprawić jej dużą przyjemność, nie zawsze taki sposób interakcji jest wskazany. Wszelkich czułości lepiej unikać w okresie godowym, gdy papugi łatwo jest sprowokować do zachowań seksualnych. Głaskanie papugi należy też niezwłocznie przerwać, jeśli zaczyna ona wykazywać tego typu zachowania. Warto wiedzieć, że zbyt częste i czułe pieszczoty mogą niekiedy przyczyniać się do rozwoju problemów behawioralnych i medycznych u papug związanych z pobudzeniem seksualnym. Należą do nich m.in. chroniczne znoszenie jaj przez samotne samiczki, nadmierna wokalizacja czy agresja.
Ptaki, które chcą uniknąć dotykania, mogą dziobać lub uciekać przy próbie nawiązania z nimi bliższego kontaktu. Takie zachowania z czasem się utrwalają i utrudniają codzienne kontakty z papugami. Zawsze warto więc obserwować reakcje ptasiego pupila na głaskanie. Jeśli są one problematyczne, być może warto poszukać innych pomysłów na spędzanie czasu z papugami.