Osowiała i smutna papuga. Czy papuga może mieć depresję?
Twoja papuga straciła cały życiowy entuzjazm? Niegdyś rozśpiewana i tryskająca energią dziś smętnie przesiaduje w klatce, zupełnie nie zwracając uwagi na wszystko, co dzieje się wokół? Takich sygnałów nie powinieneś lekceważyć. Smutek u papugi może wynikać z różnych powodów, dlatego tak ważne jest, by w porę odkryć, co tak naprawdę trapi pierzastego pupila. Czy papugi też cierpią z powodu depresji? Dlaczego papuga jest osowiała?
Depresja u papugi — przyczyny
Depresja u papug, podobnie jak u ludzi, jest najczęściej wynikiem oddziaływania kilku czynników, takich jak: uwarunkowania biologiczne (np. zaburzenie poziomu neuroprzekaźników w mózgu, zmiany hormonalne), czynniki środowiskowe (np. niedobór światła jesienią), stan fizyczny (np. przewlekłe choroby) i stres (np. spowodowany zmianami w środowisku czy utratą opiekuna bądź ptasiego partnera).Bardziej narażone na depresję są papugi z natury wrażliwe i reaktywne (np. żako, kakadu). Pojawieniu się depresji u papug może sprzyjać również samotność oraz brak stymulacji umysłowej. Niejednokrotnie powodem smutku u papugi jest frustracja związana z brakiem możliwości zaspokojenia naturalnych potrzeb, takich jak żerowanie, aktywność fizyczna, kontakty społeczne.
Do najczęstszych objawów depresji u papug należą:
Terapia depresji u papug zależy od przyczyny ptasiej chandry. W przypadku zestresowanych papug warto zadbać o zapewnienie im bezpiecznego środowiska życia (np. zmianę lokalizacji klatki). Korzystna dla smutnych papug może okazać się także ekspozycja na światło UV, które łagodzi objawy sezonowej depresji.
Po czym poznać, że papuga jest smutna?
Papugi często starają się ukrywać ból, stres czy smutek — jest to podstawowy mechanizm obronny chroniący je przed atakiem drapieżników. By w porę rozpoznać depresję u papugi, warto więc być wyczulonym nawet na niewielkie zmiany w zachowaniu pierzastego pupila. Sygnały smutku u papugi zwykle są zbliżone do oznak stresu, dlatego tych dwóch stanów nie sposób właściwie rozróżnić.Do najczęstszych objawów depresji u papug należą:
- utrata apetytu,
- zwiększenie czasu snu,
- agresja i dziobanie,
- zmniejszenie zainteresowania zabawą i interakcjami społecznymi,
- stroszenie piór,
- skubanie piór,
- wybiórcza utrata piór (zwłaszcza w ogonie i skrzydłach),
- pojawienie się pręg stresowych na piórach,
- zmiany w wokalizacji (krzyczenie, piszczenie lub zaprzestanie wokalizacji),
- zachowania stereotypowe (np. uporczywe kiwanie głową).
Co zrobić, gdy papuga jest osowiała?
Przedłużający się smutek u papugi zawsze wymaga reakcji ze strony opiekuna. Warto pamiętać, że objawy chorób u ptaków często mogą przypominać oznaki depresji. Z tego powodu, jeśli zauważysz, że papuga jest osowiała, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii i sprawdzić, czy nie rozwija się u niej żadna choroba.Terapia depresji u papug zależy od przyczyny ptasiej chandry. W przypadku zestresowanych papug warto zadbać o zapewnienie im bezpiecznego środowiska życia (np. zmianę lokalizacji klatki). Korzystna dla smutnych papug może okazać się także ekspozycja na światło UV, które łagodzi objawy sezonowej depresji.
Pomocne w walce z depresją u papug jest wzbogacenie środowiska (np. poprzez umieszczenie w klatce zabawek interaktywnych) i dostarczenie większej dawki rozrywki (np. poprzez trening sztuczek). Samotnym papugom należy poświęcić więcej uwagi. W niektórych przypadkach można rozważyć wprowadzenie do domu towarzysza dla papugi.
Jeżeli podjęte działania nie przyniosą rezultatów, konieczne może być zastosowanie leczenia farmakologicznego, które pozwoli przywrócić prawidłowy poziom neuroprzekaźników w mózgu.