Czy papugi łączą się w pary na całe życie?

Spotkali się przypadkiem, wystarczyło jedno spojrzenie i wiedzieli, że będą razem do końca swoich dni. Czy tak romantyczne historie zdarzają się tylko w filmach, czy również w życiu papug? A może nasi ptasi przyjaciele mają nieco bardziej prozaiczne podejście do swoich związków? Sprawdź, czy papugi wiążą się w pary na całe życie i dochowują wierności swoim partnerom.

Czy papugi są monogamiczne?

Papugi uznawane są za ptaki wyjątkowo stałe w uczuciach. Większość gatunków papug jest monogamiczna. Ptaki te w określonym czasie tworzą romantyczne relacje tylko z jednym partnerem. Wbrew pozorom monogamia papug nie oznacza jednak, że przez całe życie mają tylko jednego ukochanego. 

Typowy system rozrodczy papug to tzw. monogamia społeczna. Papuzie związki podporządkowane są przede wszystkim wychowaniu potomstwa, którym czule zajmują się obydwoje rodzice. Romantyczne związki dają papugom poczucie bezpieczeństwa  podczas gdy jeden z rodziców wysiaduje jaja, drugi zapewnia pokarm. Gdy jednak młode są już w pełni samodzielne, papuzie drogi często się rozchodzą. Niektóre ptaki decydują się jednak pozostać ze swoimi partnerami także po odchowie piskląt i dochować się z nimi kolejnej ptasiej gromadki. Zdarza się, że pary pozostają ze sobą przez wiele lat, a nawet przez całe życie.

Czy papugi są wierne?

Relacje miłosne są bez wątpienia bardzo ważne dla papug. Papuzia miłość wyraża się jednak przede wszystkim w przebywaniu ze sobą na co dzień, bliskości fizycznej i wspólnej opiece nad potomstwem, niekoniecznie natomiast w wierności. Zdrady w życiu papug nie są wcale czymś nietypowym. Co więcej, wydaje się, że papugi nie przywiązują wielkiej wagi do przelotnych romansów swoich partnerów. Dość często wychowują nie swoje dzieci, obdarzając wszystkie pierzaste maluchy jednakową czułością.

Które papugi łączą się w pary na całe życie?

Wśród papug znaleźć można także prawdziwych ptasich romantyków, którzy wierzą w miłość na całe życie. Takimi ptakami są choćby ary żółtoskrzydłe czy nierozłączki. Jednak nawet ptaki, które łączą się w pary na całe życie, rzadko pozostają samotne po śmierci partnerów. Gdy ptasi ukochany odchodzi, ich życie toczy się dalej i najczęściej w krótkim czasie odnajdują nową miłość.

Czy nierozłączki umierają po śmierci partnera?

Nierozłączki to jedne z najwierniejszych papug. Nic więc dziwnego, że na temat ich miłości powstało wiele mitów. Jednym z nich jest przeświadczenie, że nierozłączka umiera po śmierci partnera. Nie jest to jednak prawda. Jeśli ptaki tworzące parę umierają w krótkim czasie po sobie, zwykle jest to spowodowane chorobą zakaźną, a nie rozdzierającą serce tęsknotą.

Nierozłączki mogą jednak rzeczywiście dotkliwie odczuwać stratę partnera. Po śmierci ukochanego towarzysza papugi nierzadko wpadają w depresję, stają się apatyczne, tracą apetyt czy rozpaczliwie krzyczą, nawołując zmarłego partnera. Z czasem jednak powracają do równowagi. Lekarstwem na stratę miłości bywa natomiast dla nich nowa miłość. Samotne ptaki mogą z powodzeniem stworzyć nowy, równie szczęśliwy, związek. Ból rozłąki może także pomóc ukoić człowiek, z którym mają przyjazną relację.