Jak zwabić ptaki do ogrodu?

Możliwość obserwowania ptasiego życia z bliska to wspaniałe doświadczenie dla każdego miłośnika przyrody. Wbrew pozorom, by obserwować ptaki, nie trzeba wcale wyjeżdżać do lasu i prowadzić żmudnych poszukiwań. Skrzydlate zwierzaki same chętnie odwiedzają przydomowe ogrody, jeśli wydają im się one interesujące. Sprawdź, jak zwabić ptaki do ogrodu i co zrobić, by pierzaści goście pozostali w nim na dłużej.


Jak zaprosić ptaki do ogrodu?

Ogród może być dla ptaków wymarzonym miejscem do żerowania, wypoczynku czy odchowu piskląt. By tak się stało, trzeba jednak zadbać o jego właściwą aranżację. Im więcej ptasich potrzeb będzie w stanie zaspokoić zielony zakątek, tym większa szansa, że zamieszkają w nim różne gatunki pierzastych zwierzaków. 

Podstawową zasadą przy tworzeniu ogrodu przyjaznego dla ptaków jest wzorowanie się na naturalnych zbiorowiskach roślinnych. Ptasi ogród powinien być więc zbliżony pod względem aranżacji do naturalnych siedlisk pierzastych zwierzaków: lasów, łąk, obszarów nadrzecznych i bagiennych czy pól. 

W dużych ogrodach często istnieje możliwość stworzenia kilku różnych zakątków przyjaznych dla ptaków różnych gatunków, np. łąki kwietnej, rabaty bagiennej czy ogródka leśnego. W mniejszych ogrodach warto natomiast zadbać o dużą różnorodność roślin przyciągających ptaki. Ogród atrakcyjny dla ptaków najlepiej urządzić w stylu wiejskim lub naturalistycznym — taka aranżacja zwykle idealnie współgra z ptasimi preferencjami. 

Więcej o tworzeniu ogrodów atrakcyjnych dla ptaków i innych zwierząt przeczytasz w książce "Ogród przyjazny zwierzętom".

Jak stworzyć ogród przyjazny dla ptaków? 

W ogrodzie przyjaznym dla ptaków powinny znaleźć się następujące elementy:

  • nieformowane żywopłoty,
  • drzewa i krzewy owocowe,
  • rośliny miododajne przyciągające owady,
  • dziuplaste drzewa,
  • budki lęgowe,
  • materiały na gniazdo,
  • karmniki,
  • poidełka i kąpieliska.

W ptasim ogrodzie należy zrezygnować ze stosowania sztucznych środków ochrony roślin, które mogą stanowić zagrożenie dla pierzastych gości. Niewskazane są ponadto częste zabiegi pielęgnacyjne, takie jak koszenie, odchwaszczanie czy przycinanie roślin. Mogą one pozbawić ptaki pożywienia, schronień lub miejsc gniazdowania. Z tego powodu, aby zwabić ptaki do ogrodu, warto pozostawić na działce większe obszary nieskoszonej trawy, nieformowane żywopłoty oraz przekwitłe kwiatostany.

Ptaki chętnie przebywają w miejscach, w których czują się bezpiecznie. Aby przyciągnąć ptaki do ogrodu, trzeba uszanować ich potrzebę prywatności. Lepiej zatem nie tworzyć strefy wypoczynkowej w ogrodzie w bezpośrednim sąsiedztwie krzewów i drzew owocowych, żywopłotów czy miejsc gniazdowania ptaków. 

Warto zadbać o to, by w ogrodzie znalazły się ustronne i zaciszne zakątki, gdzie ptaki będą mogły w spokoju odpocząć. Karmników i poidełek nie należy umieszczać na otwartej przestrzeni ani tuż przy chodniku czy ulicy — w ich pobliżu powinny znajdować się drzewa lub krzewy. Dodatkowo warto zabezpieczyć budki lęgowe i karmniki dla ptaków przy użyciu zamocowanych na drzewach pierścieni z blachy lub kolczastych gałązek. W okresie lęgowym w ogrodzie trzeba zachować szczególną ostrożność. Najlepiej zrezygnować wtedy z zabiegów, które mogłyby przestraszyć pierzaste zwierzaki wysiadujące jaja.

Jak przyciągnąć ptaki do ogrodu?

Jeśli chcesz zaprosić ptaki do ogrodu, umieść w nim różne gatunki roślin, które dostarczą pierzastym zwierzakom smacznego pożywienia przez cały sezon oraz zapewnią dogodne kryjówki i schronienia. Do roślin przyjaznych dla ptaków należą m.in.:

  • drzewa i krzewy owocowe: jarząb pospolity, róża dzika, bez czarny, ognik szkarłatny, aronia, kalina koralowa, dereń jadalny, rokitnik pospolity, świdośliwa;
  • pnącza: wiciokrzew, winobluszcz, bluszcz pospolity;
  • krzewy i drzewa zapewniające schronienia: ligustr pospolity, berberys zwyczajny, głóg, trzmielina pospolita, jałowiec pospolity, żywotnik zachodni, irga pozioma;
  • drzewa do gniazdowania: dąb szypułkowy i bezszypułkowy, buk pospolity, grab pospolity, lipa drobnolistna, świerk pospolity, wierzba;
  • rośliny dostarczające nasion: słonecznik zwyczajny, rdest ptasi, kosmos;
  • rośliny przyciągające owady: jeżówka pospolita, szałwia lekarska, dąbrówka rozłogowa, orlik ogrodowy, lawenda wąskolistna, chaber bławatek, macierzanka piaskowa, miodunka plamista.

Jak przyciągnąć ptaki do karmnika?

Jednym z najprostszych sposobów na przyciągnięcie ptaków do ogrodu jest ich regularne dokarmianie zimą. Aby ptaki chętnie korzystały ze swojej zimowej stołówki, warto zapewnić ich wygodę spożywania posiłków oraz bogatą ofertę żywnościową. 

Poszczególne gatunki ptaków mają różne upodobania żywieniowe. Warto więc pozostawiać w karmniku pokarmy, którymi chętnie pożywią się zarówno ptaki owadożerne i owocożerne, jak i typowe ziarnojady czy gatunki wszystkożerne. Do zimowego dokarmiania ptaków polecane są m.in.: kule tłuszczowe, słonina, nasiona słonecznika, orzechy, suszone owoce (np. rodzynki, morele, śliwki), jabłka, nasiona owsa, prosa i olejarki abisyńskiej. 

Warto umieścić w ogrodzie karmniki różnego typu, z których skorzystają zarówno małe, jak i większe gatunki. Pokarm dla ptaków można umieszczać w karmnikach w formie domków, tub, latarni czy platform. Kule tłuszczowe i słoninę warto też wieszać bezpośrednio na gałązkach.