Co jedzą papugi?
Pyszne jedzenie to klucz do papuziego szczęścia. Odpowiednia dieta może wpłynąć korzystnie nie tylko na zdrowie i kondycję papug, ale również na ich samopoczucie psychiczne i ogólny dobrostan. Choć upodobania żywieniowe pierzastych podopiecznych nieco się różnią, istnieją przysmaki, którym nie oprze się żadna papuga. Czym żywią się papugi na wolności? Co podawać papugom oprócz karmy?
Co lubią jeść papugi?
Papugi cenią sobie żywieniową różnorodność. W naturze ptaki te spożywają szerokie spektrum pokarmów — od twardych i włóknistych aż po miękkie i soczyste. Naturalna dieta papug składa się głównie z nasion traw, ziaren zbóż i orzechów. Papugi chętnie jedzą również kwiaty, liście i pędy roślin oraz korę drzew. Dodatkowo niektóre gatunki wzbogacają swój jadłospis owadami i ich larwami.
Papugi potrafią dostosować swoje menu do warunków i aktualnej dostępności pokarmów. Dieta papug zmienia się więc w zależności od pory roku. Wiosną i latem na ogół zjadają więcej soczystych pokarmów, a gdy brakuje takich przekąsek, zajadają się nasionami czy orzechami.
Zastanawiasz się, czy papugi mają swoje ulubione smaki? Niestety, niewiele wiadomo o preferencjach smakowych pierzastych podopiecznych. Uważa się, że papugi nie są szczególnie wrażliwe na smak pożywienia. Prawdopodobnie szczególnie lubią jednak jeść słodkie pokarmy. Na preferencje żywieniowe papug większy wpływ może mieć jednak tekstura i konsystencja pokarmów.
Co mogą jeść papugi?
W warunkach domowych dieta papug musi być jak najbardziej zbliżona do ich naturalnego jadłospisu. Co jedzą papugi domowe? Ich menu powinno składać się z:
- odpowiednio zbilansowanej mieszanki ziaren (ok. 50-60% diety),
- świeżych warzyw (ok. 20-25% diety),
- świeżych owoców (ok. 10-15% diety),
- zieleniny (ok. 5-10% diety),
- orzechów (ok. 5-10% diety),
- produktów wysokobiałkowych, np. gotowanych jaj (do 5% diety) — podawanych okazjonalnie (m.in. w czasie pierzenia i lęgów).
Choć takie żywienie jest optymalne dla większości popularnych papug, niektóre gatunki mogą wymagać innego jadłospisu. Dieta lor i lorys powinna opierać się na miękkich pokarmach. Z kolei ary potrzebują diety o wyższej zawartości tłuszczu, dlatego należy podawać im więcej orzechów i nasion oleistych niż innym gatunkom.
Wpływ żywienia na zachowanie papug
Dieta to jeden z najważniejszych czynników wpływających na zachowanie ptaków. Nadmiar białka i tłuszczu w papuzim jadłospisie może stymulować ptaki do zachowań lęgowych. Papugi karmione wysokokalorycznym pokarmem mogą również częściej prezentować zachowania niepożądane, takie jak nadmierna wokalizacja czy agresja. Z kolei niedożywienie ptaków często skutkuje apatią, której objawy przypominają depresję.
Jakie owoce mogą jeść papugi?
Papugom można podawać wiele rodzajów owoców — zarówno rodzimych, jak i egzotycznych. Do najpopularniejszych owoców dla papug należą: jabłka, gruszki, truskawki, borówki amerykańskie, banany, wiśnie, czereśnie, maliny, brzoskwinie, mango, papaje, śliwki. W małych ilościach można serwować papugom również cytrusy, np. pomarańcze i mandarynki.
Jakie warzywa mogą jeść papugi?
Przysmaki dla papug
Aby dieta papug nie była monotonna, warto regularnie wzbogać ją przysmakami. Wartościową przekąską dla papug może być świeża zielenina. Papugi mogą jeść m.in. mniszka lekarskiego, gwiazdnicę pospolitą, babkę lancetowatą, krwawnik pospolity, tasznik pospolity czy rdest ptasi. Do diety pierzastych zwierzaków warto również włączyć jadalne kwiaty (np. nasturcję, nagietek lekarski, stokrotkę).
Cennym urozmaiceniem menu papug mogą być także przysmaki stymulujące naturalne zachowania pokarmowe związane z żerowaniem, np. kłosy prosa senegalskiego. Papugi uwielbiają ponadto orzechy, choć ze względu na ich kaloryczność trzeba je serwować z umiarem. Od czasu do czasu można jednak uraczyć ptaki orzechami laskowymi, makadamia czy włoskimi.
Więcej o tym, jak urozmaicić żywienie papug w warunkach domowych, przeczytasz w książce „Co mówią papugi? Pierzasta psychologia w pigułce”.
Czego nie mogą jeść papugi?
Niektóre pokarmy mogą spowodować u papug zatrucia lub poważne problemy zdrowotne. Na liście produktów zakazanych dla papug znajdują się m.in.:
- awokado,
- rabarbar,
- czosnek,
- cebula,
- bakłażan,
- czekolada i kakao,
- alkohol,
- pestki owoców,
- produkty mleczne,
- produkty solone.